Morbid obezite nedir ?

Morbid obezite  kişinin  vücut kitle indeksinin 40 ve üzerinde olması halidir.

 Vücut kitle indeksinin 35 ve üzerinde olmasına ise ciddi obez-şişmanlık denilir

Olgular artık hasta olarak kabul edilebilir. Çünkü obezite sadece vücut kitle artımı değil beraberinde bir çok hastalık için risk faktörü içeren çok ciddi metabolik bozulma döngüsüne girmişlerdir. Bu yaşam süresinin kısalması ile paraleldir.

Morbid obezite hangi hastalıklara neden olur ?

Obezite operasyonları sonrasında  ortaya konduğu üzere  metabolik dengenin sağlanması ile  sistemik etkilerinin  giderildiği, beraberinde vücudun kendi dinamiklerine tekrar kavuştuğu görülmektedir.

Sindirim sisteminin vücut genelindeki etkilerininde bu değişim ile nekadar önemli bir mesafe kaydettiği hayret vericidir. Tip 2  Şeker hastalığı, reflü semptomları, idrar tutamama, pseudo  tm serebri  hipertansiyon, karaciğer yağlanması,  depresyon, uyku apnesi, astım, dizlerde artroz, kalp hastalıkları riskleri, toplar damar dolaşım hastalığı, gut, kalp hastalıkları risklerinde %95 lere varan düzelmeler meydana geldiği gösterilmiştir.

Bu durum elbette kişinin yaşam kalitesinde (% 95 den fazla )  son derece önemli bir artış sağlar. Öyle ki belirtilen hastalıklardan ölüm riski %89 azalır.

Morbid obezitede- (Şişmanlık ) ameliyat kararı nasıl verilir?

Yapılan tüm diyet egzersiz ve tedavilere rağmen  Vücut kitle indeksi 40 ve üzeri olan buna rağmen kilo veremeyen veya  ek hastalıklar nedeniyle ilerleyici metabolik,  patolojik bulgulara sahip olan vücut kitle indeksi 35 ve üzeri olan  kişiler morbid obezite için ameliyat edilmelidirler.

Morbid Obezitede Cerrahi Kararın Değerlendirilmesi

Morbid Obezitede Cerrahi kararının değerlendirilmesi; başlangıç ve dönüşüm

Morbid obezite de  hastalık için cerrahi uygulama  kararı,  bireyin yeni bir hayat isteğindeki  felsefi ve özbenlik mücadelesinin  sonucudur. Normal ve daha uzun  bir hayat isteğinin en güçlü  şekilde hedeflendiği  başlangıçtır.

Şu bilinmelidir ki morbid obezite hastaları  10-15 yıl daha az yaşamaktadırlar.

İçimizde yaşayan ve başka birinin, dönüştüğü hayatına tekrar ‘’normal ‘’bir şekilde devam etmeye çalışan   kişinin ruh hali ve  sağlık tetkiklerindeki tüm değişiklikler, yaşam kalitesinde  azalma ve buna rağmen sürdürülen günlük aktivitelerdeki azim ve karalılık insan faktörünün yaşama bağlanma isteğinin en net ve  en önemli göstergesidir.

Bu operasyon ve sonrasını tanımlayacak en doğru tanım ’’ Morbid obeziteden kurtuluş ve başlangıç sürecidir’’.

Bu süreçte yaşam isteğinizin  farkında ve yanınızdayız.

Lütfen cerrahi olarak uygun ve bakanlıkça operasyon izni verilen merkezlerde  ameliyat olunuz deneyim, hastane ortamı, hastanenin komplikasyon çözümü açısından yeterliliğinide unutmayınız .

 Günümüz cerrahisinde operasyon hazırlığı ve sonrası  operasyon teknik detayları kadar önemlidir